Vuorokauden tunnit eivät riitä

Vuorokauden tunnit eivät riitä

Moi!

Tässäpä tulee tämän vuoden ensimmäinen postaus. Pidin Kukkaiselämää-kaupastani kolmen viikon joululoman askarrellakseni kaikenlaista. Ompelin haalareita ja laukkuja, tuunattiin miehen kanssa tuoleja, virkkasin äitini kanssa huivia ja pistettiin kauppa uuteen uskoon. Kaikki edellä mainitut askartelut tulivat kauppaani myyntiin. Osa on jo myyty ja osa odottaa vielä hakijaansa.

Kävinpä myös Helsinki Design Schoolissa opiskelemassa pari päivää. Siinä se loma sitten hujahtikin.

Uudistunut Kukkaiselämää-kauppa

Tällä viikolla tein keijun. Pääsi keinumaan kaupan kattoon. Heh, vähän tuli ”suonikohjuiset kintut”.

Tällä hetkellä tekeillä on käytetyn laukun tuunaus ja parin laukun ompelua. Lisäksi tekemäni kukkataulun kehystys ja ajattelinpa tehdä kreppipaperista jättikukkia. Niin, ja kokeilussa on paperimassasta askartelu. Vuorokaudessa on liian vähän tunteja, jotta ehtisin tehdä kaiken, mitä haluan. Mites siellä? Tykkäätkö ommella tai askarrella?

Loppuun kuva Mortista tältä aamulta.

Mukavaa viikonloppua.

8 thoughts on “Vuorokauden tunnit eivät riitä

  1. Voi Mortti <3 Miettiikö kenties, koskahan mamma huomaisi minutkin?
    Kuulostaa kyllä aika kiireiseltä 😀 Täällä on kaikenlaista aina menossa, pienempää ja isompaa. Toki moni asia liittyy ihan vuodenkiertoon, oksien haketusta yms. mukavaa ulkopuuhaa. En askartele kovin usein, ompelutyökin on odottanut kaupunkiasunnossa monta viikkoa, että menisin jatkamaan.

    1. Voi, olisikin mahtavaa tehdä pihatöitä. Jos olisin entiselläni pomppisin näillä keleillä puutarhassa intopinkeänä.

  2. Kivoja töitä, tuoleista pidän erityisesti. Haalarit myös hauskoja. Rapsutukset Mortille 🙂
    t: Maatuska/ Selätön puutarhuri

  3. Kiitos Satu postauksesi kauniista kuvista. Niissä liikkeesi näyttävä ilme ei pääse täysin oikeuksiinsa, kun ihmeteltävää ja ihasteltavaa on joka puolella. Kävin nimittäin siellä torstaina.
    Luovuudellasi ei ole rajoja!
    Sirpa

Ilahdun kommenteista. Kiitos, kun kommentoit!

Back to top