Hyvää ja asiallista hoitoa

Hyvää ja asiallista hoitoa

Moi!

Kävin toissapäivänä Meilahdessa reumapolilla. Käyntiä edelsi magneetti- ja röntgenkuvaus Meilahdessa kuukausi sitten.

Kuvaustulokset olivat minun kannaltani aika surullisia. Tulehdusta rintarangan nikamissa, pahat kulumat, luupiikkejä, jälkiä aiemmasta tulehduksesta, luuturvotusta. Lääkäri myös totesi, että selässäni on lukuisia entesiittejä, (jänteen kiinnityskohtien tulehduksia). Ilmankos meno on ollut vapusta asti kohtuullisen kivuliasta. Olen napsinut joka päivä jonkin sortin kipulääkkeen ollakseni liikkeellä.

Näistä löydöksistä seurasi se, että biologinen lääkkeeni vaihtuu taas. Nyt alkaa kuudes biologinen. Lääkitykseni on hankalaa, kun on otettava huomioon monta sairautta. Toivottavasti tämä uusi lääke toimii. Se on todettava, että Meilahdessa saan todella hyvää hoitoa ja asiallista kohtelua.

Helsingissä mukanani oli poikamme. Hän lähti lentoasemalle, kun minä lähdin takaisin Lappeenrantaan. Poitsu lensi Taiwaniin opiskelijavaihtoon.

Helsingissä ehdimme tehdä yhtä sun toista. Kävimme Bulevardilla Liemessä Shanghai-tacoilla.

Käppäilimme Stockalla ja Sokoksella. Kävimme Oodissa, jossa söimme leivokset.

Oli oikein mukava päivä Helsingissä ja ennen kaikkea toivon, että uusi lääke toimii.

Hyvää viikonloppua.

11 thoughts on “Hyvää ja asiallista hoitoa

  1. Ihanaa, että saat jossakin hyvää hoitoa. Toivottavasti uusi lääke sopii sinulle!

  2. Jos jaksat vielä puutarhajutuista kirjoitella, eikös sulla ollut muinoin useampia jalohortensioita? Olisi mukava kuulla millä taikakeinoilla sait ne kukoistamaan. Muutaman epäonnisen yrityksen ja parin vuoden tauon jälkeen sorruin taas jalohortensioita kokeilemaan.

    Toivottavasti löydät pian toimivat lääkkeet. Yritteliäisyytesi ja energisyytesi kaikkien vaikeuksien keskellä on suorastaan kadehdittavaa.

    1. Istutin ne rhodomultaan ja lannoitin rhodolannoitteella. Kastelin hyvin. Siinä ne konstit.

      Ei kannata kadehtia. Tänäänkin elo ollut pelkkää kipua. Se tympii, kun tahtoisin tehdä vaikka mitä. Nämä kosteat kelit ovat myrkkyä.

  3. Suojasitko talveksi? Myymälän lapuissa luvataan vaikka millaisia vyöhykkeitä, mutta täällä kakkosellakin näyttävät paleltuvan maata myöten ja nousevan vuosi vuodelta pienempinä. Parissa, kolmessa talvessa katoavat kokonaan.

    Toivottavasti kolean kostea syksy ei ole kovin pitkä vaan saisimme vielä aurinkoakin.

    1. En suojannut erityisemmin. Herkimpien päälle haravoin lehtiä ja lapioin lunta. En sen kummemmin.

  4. Toivonpa todella, että tämä kuudes biologinen lääke auttaa!

    Pojallesi toivotan mielenkiintoista opiskelijavaihtoa Taiwanissa! Upeaa, että hän pääsi lähtemään ja käyttää mahdollisuutensa.

    Kiitos toivotuksitasi.
    Upeita kesäpäiviä Satu!
    Sirpa

  5. Oli hyvä kuulla onnistuneesta lääkärikokemuksesta, vaikka saamasi tulokset ovatkin kovin haasteellisia. Toivon sinulle parempaa vointia ja lisää kivuttomia päiviä. Teillä oli pojan kanssa kiva päivä yhdessä 🙂

    1. Kiitos. Haasteita on. Hoidetaan sitä, mitä pystytään. Poika on nyt toisella puolella maapalloa.

Ilahdun kommenteista. Kiitos, kun kommentoit!

Back to top