Vanhan talon makuuhuoneen remontti – roosa seinä

Vanhan talon makuuhuoneen remontti – roosa seinä

Vanhan talon makuuhuoneen remontti etenee: nyt puolet huoneesta on tapetoitu! Vihreäpohjainen kuviotapetti ja roosa seinä alkavat muuttaa huoneen tunnelmaa. Vielä riittää tekemistä ennen sisustamista, mutta koko ajan mennään eteenpäin.

Jos remontin alku jäi näkemättä, voit kurkata, mistä lähdimme liikkeelle: makuuhuoneen remontin aloitus.

Roosa seinä ja vihreät listat – hitti vai huti?

En oikein tiedä, miten suhtautuisin tuohon roosaan seinään. Osa minusta tykkää siitä ja osa vielä epäröi. Yleensä valitsen vaaleampia seiniä, joten sävy tuntuu omaan silmääni melko voimakkaalta.

Makuuhuoneen roosa seinä ja vihreä lattialista

Toisaalta värissä on jotain vanhaan taloon sopivaa. Yhdessä vihreän lattialistan kanssa se tavallaan viehättää minua kovastikin. Ehkä kokonaisuus tarvitsee vain ympärilleen loput tapetit, verhot ja huonekalut ennen kuin osaan päättää, mitä siitä ajattelen.

Roosalle seinälle olisi ihana löytää iso taulu tai juliste, jossa toistuisivat huoneen värit. Se voisi sitoa roosan ja vihreän kauniisti yhteen. Jokin vanhaan tyyliin sopiva kukka-aihe houkuttelisi ainakin ajatuksena.

Makuuhuoneen tapetointi ja maalaustyöt


Tapetointi pitää vielä tehdä loppuun ja lattia hioa. Listat, ikkunanpuitteet ja ovenkarmit odottavat maalausta. Pönttöuunin takaosa tarvitsee kittausta ja maalia, ja kaappien ovet kunnon pesun – tai ehkä maalauksenkin. Myös roosa seinä saattaa kaivata vielä yhden maalikerroksen.
Onhan siinä työlistaa! Silti on mukava huomata, kuinka huone muuttuu vähitellen. Jokainen tapettivuota ja maalattu pinta vie urakkaa eteenpäin.

Vanhan talon makuuhuoneen remontti ja osittain tapetoidut seinät

Pioniverhot kuviotapetin rinnalle

Tänään jatkamme makuuhuoneen tapetointia ikkunan ympäriltä. Aion myös mallailla verhoja, jotka minulla on jo ennestään. Ne ovat läpikuultavat pioniverhot, joissa on juuri tämän huoneen värit: roosaa ja vihreän eri sävyjä.

Testaan, osaisinko yhdistää brittiläiseen tyyliin kukalliset verhot kuviotapettiin niin, ettei kokonaisuus näyttäisi levottomalta. Tykkään ajatuksesta, että kuoseja voisi olla rinnakkain enemmänkin, kun värit yhdistävät niitä.

Vasta kokeilemalla näkee, toimivatko pioniverhot tässä huoneessa. Olisi mukavaa löytää käyttöä jo olemassa oleville verhoille. Jos ne eivät kuitenkaan sovi, uudet verhot pääsevät hankintalistalle.

Mortti mukana talon puuhissa

Morttikin on jo alkanut tottua talon elämään. Voi, että rakastan tuota meidän Mortti-mussukkaa! On ihanaa, kun se saa olla mukana ja talosta tulee vähitellen sillekin tuttu paikka.

Remontin keskelläkin tulee pysähdyttyä ihailemaan sitä. Tapetit ja maalit saavat silloin hetkeksi odottaa. ❤️

Mortti-kultainennoutaja mukana vanhan talon remontissa

Uusi viikko ja uudet kujeet. Meillä vanhan talon makuuhuoneen remontti jatkuu tapetoinnilla ja verhojen sovittelulla. Saa nähdä, alkaako roosa seinäkin tuntua enemmän omalta, kun huone valmistuu.
Mitä mieltä sinä olet roosasta seinästä: hitti vai huti? Antaisitko sävyn jäädä vai valitsisitko vaaleamman? Entä yhdistäisitkö kukalliset verhot kuviotapettiin? 🌸

Ilahdun kommenteista. Kiitos, kun kommentoit!

Back to top